Tomasz Wiśniewski o polityce informacyjnej rządu na przykładzie woj. kujawsko-pomorskiego

30 grudnia 2023

fot. freepik.com

Wiceprezes Instytutu Copernicanum, były rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Tomasz Wiśniewski, był kolejnym gościem Dysput Kopernikańskich. Spotkaniu towarzyszyło hasło Polityka Informacyjna rządu w regionach na przykładzie województwa kujawsko-pomorskiego. Wydarzenie odbyło się w Hotelu „Filmar” w Toruniu.

Spójna komunikacja rządu w momentach kryzysowych

Podczas wykładu Tomasz Wiśniewski zwracał szczególną uwagę na rolę spójnej komunikacji w momentach kryzysowych takich jak COVID-19 i zbrojna agresja Rosji na Ukrainę ze wszystkimi jej konsekwencjami dla Polski. Była to nowa sytuacja dla nas wszystkich. Nigdy wcześniej nie musieliśmy przekazywać komunikatów związanych z tak tragicznym zjawiskiem jakim jest wojna. Jednym z pierwszych jej skutków był napływ uchodźców wojennych do naszego kraju, w tym województwa kujawsko-pomorskiego – powiedział.

B. rzecznik zwracał też uwagę na działania podejmowane w tamtym czasie na szczeblu województwa. Bardzo szybko, w ścisłej współpracy z rządem zorganizowaliśmy pomoc dla tych ludzi, którzy do nas przyjechali z okupowanych terenów. Komunikaty prasowe o sytuacji uchodźców w naszym regionie były konsultowane z ministerstwami. Wiedzieliśmy, że nie o wszystkim możemy pisać. A media wykazywały ogromne zainteresowanie nawet pojedynczymi osobami. Kolejną odsłoną komunikacji podczas tego, trwającego przecież kryzysu było skuteczne przekazanie informacji o zorganizowanej pomocy i skomunikowanie mieszkańców województwa z potrzebującymi uchodźcami – powiedział nasz prelegent.

Rządowe wsparcie dla regionu

Tomasz Wiśniewski zwrócił też uwagę na rządowe wsparcie dla regionu. W czasie, w którym byłem rzecznikiem wojewody wydarzyło się oczywiście dużo dobrego. Na Kujawy i Pomorze trafiło kilka miliardów wsparcia na inwestycje, kolejne środki płynęły do rodzin. Raz za razem byliśmy wykonawcami na terenie województw akcji promocyjnych i informacyjnych rządu związanych z wprowadzaniem kolejnych programów i rozwiązań dla Polaków – mówił.

Były rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego przypomniał odbywające się w ostatnim czasie Pikniki Rodzina 800+, czy promocje kolejnych edycji Polskiego Ładu i programów drogowych. Rola rzeczników wojewodów w całym systemie informowania społeczności lokalnej o działaniach rządu była moim zdaniem ogromna. Byliśmy swego rodzaju łącznikiem. Przybliżaliśmy, wyjaśnialiśmy w lokalnych mediach założenia, cele i zakładane efekty działań rządu – tłumaczył Tomasz Wiśniewski. Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja z udziałem gości.

Galeria Zdjęć