Red. Jan Pospieszalski o ks. Franciszku Blachnickim

19 grudnia 2023

fot. Maciek Zieliński, Fotograf Toruń

Dziennikarz, publicysta Jan Pospieszalski był kolejnym gościem Dysput Kopernikańskich organizowanych przez Instytut Copernicanum. Spotkaniu towarzyszył pokaz filmu Blachnicki. Świadectwo niepokornego, którego współtwórcą jest nasz gość. Obraz przybliża postać ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy Ruchu „Światło-Życie”. Wydarzenie odbyło się 13-go grudnia, w budynku Franciszkańskiego Liceum Ogólnokształcącego.

Świętość i niezwykłość ks. Franciszka Blachnickiego 

Jan Pospieszalski wyjaśnił, że przystępując do realizacji filmu, zamierzał skupić się na dwóch wątkach: ideologicznym oraz kryminalnym. Mamy tutaj wątek przepoczwarzania się systemu bolszewickiego, marksistowskiego w ten neomarksizm kulturowy, jako pewną ciągłość, którą idealnie ilustruje osoba Jolanty Lange vel Gonarczyk. To jest jeden wątek który mnie kręcił, drugi kryminalny. Jak to się stało, że po 30-tu kilku latach od śmierci księdza Franciszka nic nie wiemy? – powiedział.

Nasz gość wskazał przy tym, że im dłużej pochylał się nad biografią ks. Franciszka Blachnickiego, nad jego metodą duszpasterską, tym większe wrażenie robiła na nim postać kapłana. Istotą tego wydarzenia które się we mnie zadziało to jest to, że ten wątek ideologiczny i wątek kryminalny nagle z każdym dniem okazał się mniej istotny, bo postać Blachnickiego rosła w moich oczach i przyćmiła te wszystkie inne rzeczy.  (…) Pojawił się ogrom tego człowieka, świętość tego człowieka, spotkanie z jego duchowością, z kimś zupełnie niezwykłym – zaznaczył.

Sprawa śmierci ks. Blachnickiego stanowi obraz transformacji PRLu w III RP

Jan Pospieszalski nawiązał też do kulisów śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. Gdyby tak naprawdę wyjaśnić wszystkie szczegóły, okoliczności i mechanizm zbrodni oraz tuszowania śladów zbrodni, to mielibyśmy właściwy w pigułce znakomitą opowieść jak przebiegała transformacja z PRLu system postkomunistyczny do III RP. (…) 13-go grudnia  mówimy o tym dlatego, że mocodawcy tego mordu i mocodawcy tej wojny wywołanej przeciwko aspiracjom wolnościowym Polaków są na pewno ci sami – powiedział Jan Pospieszalski.

Nasz gość przypomniał też, że w marcu 2023r. IPN ogłosił, że dwa laboratoria potwierdziły substancje toksyczne w próbkach pobranych ze szczątków ks. Franciszka Blachnickiego. Stąd – jak dodał – mamy niezbite dowody, że kapłan padł ofiarą zbrodni komunistycznej.

Partnerami wydarzenia byli: Gumny Ogrody oraz Smart4art. Honorowy patronat nad spotkaniem objęli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, fundacja Hodos, Domowy Kościół Diecezji Toruńskiej oraz portal Afirmacja. Patronat medialny sprawowały: Radio Maryja, TV Trwam, TVP3 Bydgoszcz, Radio PiK oraz Nowości Dziennik Toruński.

Galeria Zdjęć/fot. Maciek Zieliński, Fotograf Toruń