Polskie dzieci nadużywają smartfonów! Efektem są problemy w szkołach a nawet zaburzenia mowy

18 marca 2023

fot. Instytut Copernicanum

Pedagog, medioznawca Małgorzata Więczkowska była gościem kolejnych Dysput Kopernikańskich, organizowanych przez Instytut Copernicanum. Spotkanie pod hasłem Smartfon wyzwaniem dla rodziny, odbyło się w budynku Franciszkańskiego Liceum Ogólnokształcącego.

Polska jest w czołówce krajów europejskich, w których nadużywane są media elektroniczne

W swoim wystąpieniu Małgorzata Więczkowska zwróciła uwagę, że młode pokolenie, żyje obecnie na tzw. szóstym kontynencie, którym jest wirtualna przestrzeń. Polska – jak mówiła – znajduje się w niechlubnej czołówce krajów europejskich, w których nadużywane są media elektroniczne.

Pedagog przytoczyła też dane z których wynika, że 70 proc. polskich dzieci posiada swój własny telefon komórkowy. 64 proc. maluchów już w wieku przedszkolnym korzysta ze smartfonu, z kolei 97 proc dzieci codziennie surfuje po Internecie.  Dzisiaj media wypełniają młodym ludziom cały czas wolny, a nawet zabierają czas na odpoczynek, na sen i na naukę. I to jest nasze zadanie, dorosłych – przede wszystkim rodziców, później szkoły – kogo chcemy wychować  – mówiła Małgorzata Więczkowska.

Pedagog zwróciła uwagę, że media służą młodym najczęściej do zabawy. Badania naukowe pokazują, że dzieci wykorzystują media głownie do rozrywki a nie do nauki. Kolejna sprawa że ich poziom intelektualny drastycznie spada. Wcale te media nie przyspieszają poziomu intelektualnego na tym poziomie. Im mniej mają kontaktu z mediami elektronicznymi tym dla nich lepiej – akcentował nasz gość.

75 proc. dzieci w przedszkolach korzysta z porad logopedycznych

Pedagog wskazała, że w sposób szczególny kontakt ze smartfonem czy tabletem jest szkodliwy dla najmłodszych dzieci. Wyliczenia naukowców pokazują, że godzina siedzenia dziecka przed ekranem, pozbawia go wypowiedzenia co najmniej 150 słów – zaznaczyła. Nasz gość zwrócił uwagę, że ma to znaczenie dla rozwoju mowy, a efekty są widoczne w statystykach. Średnio 75 proc. dzieci w przedszkolach korzysta z porad logopedycznych. Kiedyś to było jedno dwoje dzieci – mówiła Małgorzata Więczkowska. Przytoczyła też wyniki badań, z których wynika, że dzieci które korzystają ze smartfonów są od dwa lata cofnięte w rozwoju intelektualnym, w porównaniu do maluchów które z nich nie korzystają.

Małgorzata Więczkowska podkreślała też, że dla malutkich dzieci, najprostsze czynności mają większe znaczenie, niż kontakt z urządzeniem elektronicznym. Wiązanie zwykłych sznurówek, pobudza więcej miejsc w ośrodku mózgu, aniżeli oglądanie najbardziej edukacyjnego filmu. Więcej daje dziecku pożytku dla jego rozwoju intelektualnego. Dla tego dzisiaj się to tak bardzo mocno podkreśla, żeby jak najwięcej było zabawy i ruchu a mniej dydaktyzmu – powiedziała.

Dziecko do drugiego roku życia nie powinno mieć kontaktu ze smartfonem

Małgorzata Więczkowska zaznaczyła, że dziecko do drugiego roku życia nie powinno mieć kontaktu ze smartfonem czy tabletem, a do okresu szkolnego z Internetem. Natomiast czas na pierwszy smartfon, to najwcześniej 13-ty rok życia.

Pedagog wskazała też na to, skąd się biorą obecnie nieodpowiedzialne zachowania części rodziców. Rodzice chcą dla swojego dziecka jak najlepiej. My często dorastaliśmy w różnych takich niedoborach i brakach (…) to ja chcę dziecku wynagrodzić. To nie jest dobre – podkreśliła Małgorzata Więczkowska. Pedagog zwróciła również uwagę na pozytywny trend w oświacie. Są szkoły – mnie się już udało w wielu szkołach coś takiego spotkać – że dzieci wchodzą na lekcje do klasy i odkładają te smartfony – powiedziała. Wskazała przy tym, że to od rodziców zależy czy tego typu rozwiązania wejdą do szkół.

Małgorzata Więczkowska, podkreśliła również ogromną rolę rodziców w tym od kiedy i w jaki sposób dziecko będzie korzystało z mediów elektronicznych. Nie da się bez tych urządzeń funkcjonować i ja nikomu nie karzę tego wyrzucać, tylko musimy dzieci uczyć. Ale to my jesteśmy wzorem i przykładem właściwego korzystania – oświadczyła. Tradycyjnie już wykładowi towarzyszyła dyskusja z publicznością.

Honorowy patronat nad spotkaniem objął wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Patronat medialny objęły: Radio Maryja, Radio PiK  i TV Trwam.

Galeria Zdjęć