Prof. Zbigniew Krysiak o źródłach kryzysu energetycznego i inflacji

7 lutego 2023

fot. Małgorzata Przybylska

Ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana prof. Zbigniew Krysiak był kolejnym gościem Dysput Kopernikańskich. Nasz gość poruszył temat: Źródła kryzysu energetycznego i inflacji na tle dążenia Niemiec do europejskiego superpaństwa. Wydarzenie organizowane przez Instytut Copernicanum, odbyło się w piątek 27 stycznia, w toruńskim Centrum Dialogu.

Niemcy chcą wykorzystać kryzys by rozwinąć swoją dominację

Prof. Zbigniew Krysiak wskazał w swoim wystąpieniu, że wbrew powszechnej opinii, obecny kryzys energetyczny oraz inflacja nie są wynikiem wojny na Ukrainie. Źródła kryzysu, są wynikiem nieudolnego ale też celowego działania, pewnych mechanizmów, pewnych podmiotów, pewnych grup oligopoli ale też grup oligarchicznych, które w dużej mierze są pod (…) presją różnych liderów politycznych oraz grup oligarchicznych w Niemczech – powiedział.

Ekonomista zauważył, że na kryzys złożyły się: wzrost cen gazu, wzrost podatku za emisję CO2, błędy we wprowadzeniu Euro oraz nieudolne działania Europejskiego Banku Centralnego. Podkreślił, że wszystkie te elementy łączą się i mają wspólny mianownik. Tym punktem wspólnym, który łączy te elementy są Niemcy, którzy chcą w tej sytuacji utrzymać dominację i niejako ją rozwijać, nie tylko przez rozwój swojej gospodarki, ale właściwie osłabianie innych– zaznaczył prof. Zbigniew Krysiak. Dodał, że konsekwencją tego wszystkiego, jest istotne pogarszanie się efektywności funkcjonowania gospodarki zarówno Unii Europejskiej jak i całej Europy.

Wykładowi towarzyszyła dyskusja z publicznością. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Patronat medialny sprawowały: Radio Maryja i TV Trwam.

Galeria Zdjęć