Za nami Kujawsko-Pomorski Kongres: „Perspektywy i nadzieje środowiska lokalnego”

14 grudnia 2022

fot. pixabay.com

Kujawsko Pomorski Kongres pod hasłem: „Perspektywy i nadzieje środowiska lokalnego” zorganizowaliśmy w Hotelu „Filmar” w Toruniu, 9-go grudnia. Celem wydarzenia była identyfikacja wyzwań, które mogą stanowić punkt odniesienia dla naszej działalności. Podsumowaliśmy też dotychczasową pracę Instytutu Copernicanum oraz dyskutowaliśmy nad pomysłami na dalsze funkcjonowanie.

Naszym celem jest stworzenie platformy wymiany poglądów

W pierwszym panelu, prezes Instytutu Copernicanum dr Tomasz Lis, podsumował dotychczasową działalność. Wskazał, że stowarzyszenie powstało przed niespełna dwoma laty z inicjatywy kilku osób, którym zależano na stworzeniu miejsca dyskusji.

Chodziło o stworzenie platformy wymiany poglądów, miejsca gdzie można by usiąść, porozmawiać, zaprosić ciekawych gości, zachęcić toruńską społeczność do tego by chciała rozmawiać. (…) Od roku nasza aktywność na tym polu występuje, o czym świadczą spotkania które udało nam się zorganizować – powiedział dr Tomasz Lis.

Wskazał w tym kontekście na projekt pod hasłem: „Dysputy Kopernikańskie”, w ramach którego organizujemy cykliczne spotkania z przedstawicielami różnych dziedzin. Ich nieodłącznym elementem jest dyskusja z publicznością.

Do tej pory gościliśmy: doradcę prezydenta RP ds. bezpieczeństwa, prof. Andrzeja Zybertowicza, historyka z Polskiej Akademii Nauk, prof. Grzegorza Kucharczyka oraz współtworzyliśmy spotkanie z dyrektorem Wojskowego Biura Historycznego prof. Sławomirem Cenckiewiczem.

Dr Tomasz Lis podkreślił, że stowarzyszenie jest zaangażowanie również w tworzenie analiz dot. regionu. Tam będą informacje dot. chociażby tego jak wygląda sytuacja gospodarcza, jak wygląda bezrobocie w powiecie toruńskim, jak wygląda sytuacja ekonomiczna. Nasza strona będzie służyła również temu, by zaciągnąć z niej istotne informacje dot. funkcjonowania woj. kujawsko-pomorskiego w tym Torunia oraz miejscowości z powiatu – powiedział.

Prezes poinformował, że w tym roku Instytut pozyskał środki z dwóch grantów. Pierwszy z nich pochodzi z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. To dzięki tym środkom rozwijamy projekt „Dysputy Koprnikańskie”. Kolejny grant pozyskaliśmy z Ministerstwa Edukacji i Nauki. W efekcie rozpoczęliśmy projekt filmów animowanych o ważnych postaciach z historii naszej ojczyzny.

Dr. Tomasz Lis mówił też o planach na przyszłość. W kolejnym roku chcemy kontynuować to co zaczęliśmy w tym roku. Oprócz tego jesteśmy otwarci na propozycję współpracy z innymi środowiskami. Chcemy pokazać, że jest możliwość stworzenia miejsca skupiającego osoby, które chcą coś zrobić dla regionu – wskazał.

Dotychczasowe działania są zalążkiem tego co będzie w przyszłości

Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, współtwórca Instytutu Copernicanum dr Przemysław Przybylski podkreślił, że dotychczasowe działania podjęte przez Instytut stanowią zalążek  tego co będzie w przyszłości. Wskazał, że z perspektywy samorządowca widać, jak wiele zależy od zaangażowania środowisk lokalnych. Sukcesem jest to, że udało nam się powołać stowarzyszenie, wytyczyć cele ale również skierować zaproszenie do różnych środowisk – powiedział.

Dr Przemysław Przybylski wyraził też nadzieję, że w przyszłości Instytut Copernicanum zaangażuje się w kolejne obszary. Myślę, że wiele cennych inicjatyw które sobie założyliśmy uda nam się wspólnie zrealizować. Jesteśmy otwarci na wszystkie środowiska, które chciałyby podjąć z nami wspólne inicjatywy na rzecz rozwoju Torunia, województwa oraz poszczególnych obszarów, chociażby służby zdrowia, edukacji i kultury – zaznaczył.

Zastępca prezydenta miasta Torunia, Adrian Mól, współtwórca Instytutu Copernicanum w swoim wystąpieniu wskazywał na potrzebę rozwoju „Dysput Kopernikańskich” w przyszłym roku i zapraszania kolejnych gości, których wystąpienia zaciekawiłyby odbiorców.

Dokumentujemy działania na bieżąco

Wiceprezes stowarzyszenia Tomasz Wiśniewski mówił o  internetowej aktywności Instytutu Copernicanum. Zaprezentował naszą stronę internetową oraz media społecznościowe: Facebook, Twitter, Instagram i YouTube. Staramy się dokumentować wszystkie nasze działania, tak by każdy mógł być na bieżąco – podkreślił.

Tomasz Wiśniewski wskazał że nasze inicjatywy promowane są m.in. za pośrednictwem TVP 3 Bydgoszcz, Radia PiK,  Nowości Dziennika Toruńskiego oraz Radia Maryja i TV Trwam. Wielu wydarzeniom przez nas organizowanym patronuje Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Tworzymy animacje historyczne dla najmłodszych

Drugi panel kongresu był poświęcony projektowi „Wybitni Polacy w Historii”. W jego ramach tworzymy serię filmów animowanych dla najmłodszych, poświęconą ważnym postaciom z naszej historii. Dyskusji towarzyszył pokaz filmów. Pierwsza z animacji przybliża postać Mikołaja Kopernika.

Współtwórca serii, grafik, ilustrator Michał Matuszak omówił cały proces tworzenia animacji oraz zaangażowanie poszczególnych osób. Na początku potrzebny jest scenariusz i copyrighter. Jest też potrzebny konsultant historyczny który musi stwierdzić np. jak powinno wyglądać astrolabium(wykorzystywane przez Mikołaja Kopernika) – powiedział.

W dalszej kolejności – jak mówił Michał Matuszak – dokonywane jest nagranie lektorskie oraz równolegle tworzony jest story board czyli ilustrowana wersja scenariusza. Następną częścią jest przygotowanie animacji. Jak już animacje są gotowe trafiają na stół montażowy do animatorki. Efekt końcowy pracy lektora, grafika i animatora można zobaczyć w postaci gotowych animacji – zaznaczył.

Piotr Brzezina mówił o pracy lektora w animacjach. To była olbrzymia frajda. Mamy tu do czynienia z czytaniem przede wszystkim dla dzieci i z pracą nad dziecięcą wyobraźnią. Stanowiło to spore wyzwanie – powiedział. Ważną częścią  naszego spotkania była dyskusja z publicznością nt. pomysłów dot. przyszłych działań Instytutu.

 

Galeria Zdjęć/fot. Tomasz Wiśniewski