Prof. Mieczysław Ryba o polityce Polski w kontekście wojny na Ukrainie

24 grudnia 2022

fot. Tomasz Wiśniewski

Polityka polska w kontekście wojny na Ukrainie, to tytuł wykładu, który wygłosił w Toruniu prof. Mieczysław Ryba. Historyk był kolejnym gościem Dysput Kopernikańskich, organizowanych przez Instytut Copernicanum. Tym razem wydarzenie odbyło się w budynku Franciszkańskiego Liceum Ogólnokształcącego.

W swoim wystąpieniu prof. Mieczysław Ryba ocenił, że wojna na Ukrainie – przy całym szeregu nieszczęść, które za sobą niesie – otwiera też przed Polską ogromne możliwości. To znaczy, że jest też przy całej swojej tragedii potężną szansą na zbudowanie nie tylko nowej architektury bezpieczeństwa, ale całej architektury geopolitycznej w Euroazji – powiedział.

Nasz prelegent podkreślił, że ten konflikt pokazuje olbrzymią rolę geopolityczną Polski. Ta woja musi się skończyć, ale żeby skończyła się skutecznie dla Amerykanów z ich perspektywy, to musi się domknąć w sensie względnie trwałej struktury pokojowej. (…) Jedyny układ który może to stabilizować, to nie format normandzki(uczestniczą w nim przedstawiciele Ukrainy, Francji, Niemiec i Rosji – przyp.) (…) Nie ma innego układu jak Polska i Ukraina – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Historyk zaznaczył, że jeśli nasze władze nie popełnią jakiegoś strategicznego błędu, to rodzi się gigantyczna perspektywa zmiany pewnego przekleństwa geostrategicznego, które spadło na nasz kraj na początku XVIII wieku.

Tradycyjnie już wykładowi towarzyszyła dyskusja z publicznością. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Patronat medialny sprawowały: Radio Maryja, TV Trwam, TVP 3 Bydgoszcz, Radio PiK oraz Nowości Dziennik Toruński.

Galeria Zdjęć/fot. Ewelina Wiśniewska, Krystian Lachor