[NASZA ANALIZA] Rynek pracy w województwie kujawsko-pomorskim

23 grudnia 2022

fot. pixabay.com

Rynek pracy województwa kujawsko-pomorskiego wrócił już do stanu sprzed pandemii. Liczba bezrobotnych wciąż maleje, ale stopa bezrobocia prezentuje się na dość wysokim poziomie, w porównaniu do innych województw. Wybrane problemy rynku pracy w województwie kujawsko – pomorskim, to temat analizy którą przygotowała dla nas Dr Agata Kubiczek z Wyższe Szkoły Przedsiębiorczości im. Księcia Kazimierza Kujawskiego w Inowrocławiu.

Kujawsko-pomorski rynek pracy czekają trudne lata

W województwie kujawsko-pomorskim jest dużo nowych ofert pracy, jednak bezrobotnych również jest niemało. Ilość ofert w stosunku do liczby osób bezrobotnych jest niewielka. Wynagrodzenia nie są najwyższe w kraju (są poniżej średniej krajowej), i m.in. przyczyniają się do migracji (wewnętrznej i zewnętrznej).

Warto zwrócić tu uwagę, że w województwie kujawsko-pomorskim występuje bardzo duże zróżnicowanie wysokości stopy bezrobocia w powiatach. Miasto Bydgoszcz, powiat bydgoski oraz miasto Toruń są na zupełnie innym biegunie wartości stopy bezrobocia niż pozostałe powiaty, wśród których w większości występują dwucyfrowe wartości stopy bezrobocia. W czasach szalejącej inflacji, kryzysu energetycznego oraz w czasach niesienia pomocy osobom dotkniętym skutkami wojny w Ukrainie, kujawsko-pomorski rynek pracy czekają trudne lata.

Źródło: GUS, 2012-2022

 

PRZECZYTAJ CAŁĄ ANALIZĘ