Prof. Grzegorz Kucharczyk będzie gościem „Dysput Kopernikańskich”. Wstęp wolny!

12 listopada 2022

fot. Leszek Sosnowski, Public domain, via Wikimedia Commons

W piątek 18 listopada odbędzie się w Toruniu kolejne spotkanie z cyklu Dysputy Kopernikańskie, organizowane przez Instytut Copernicanum. Tym razem z udziałem historyka z Polskiej Akademii Nauk, prof. Grzegorza Kucharczyka. Nasz gość wygłosi prelekcję pod tytułem: Od Mitteleuropy do Ostpolitik. Tradycje niemieckiej polityki wobec Polski w XX i XXI wieku.

– To będzie krótki, treściwy przegląd tradycji niemieckiego spojrzenia na Europę Środkową i Wschodnią. Jest zaskakująca ciągłość pomiędzy tym co zaczęło się w epoce Bismarcka i Mitteleuropy, a tym co obserwujemy w XXI wieku – mówi prof. Grzegorz Kucharczyk w specjalnym nagraniu wideo.

Po wykładzie zaplanowaliśmy dyskusję z możliwością zadawania pytań. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00, w toruńskim Centrum Dialogu przy ul. Plac Frelichowskiego 1. Wstęp jest wolny. Serdecznie zapraszamy!

Prof. Grzegorz Kucharczyk jest pracownikiem Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.  Specjalizuje się w historii Prus XIX i XX wieku, stosunkach polsko-niemieckich w XIX i XX wieku oraz historii myśli politycznej.

Jest autorem wielu publikacji, w tym książek m.in. Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji, Chrystofobia. 500 lat nienawiści do Jezusa i Kościoła, Hohenzollernowie, Prusy. Pięć wieków. Współtworzył też serię podręczników historii do gimnazjum Przez tysiąclecia i wieki. Za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne w dziedzinie historii, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Honorowy patronat nad spotkaniem objął wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Patronat medialny sprawują: Radio Maryja, TV Trwam, TVP 3 Bydgoszcz, Radio PiK oraz Nowości Dziennik Toruński.