Prof. Sławomir Cenckiewicz o książce „Agentura”

30 czerwca 2022

fot. gdansk.ipn.gov.pl

W Toruniu odbyło się spotkanie z prof. Sławomirem Cenckiewiczem, poświęcone jego najnowszej publikacji Agentura. Wydarzenie zorganizował Oddział IPN w Gdańsku a Instytut Copernicanum był współorganizatorem. Rozmowę przeprowadził dr Paweł Piotr Warot, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.

Prof. Sławomir Cenckiewicz podkreśla, że jego publikacja nie jest jeszcze jedną książka o agentach. To opowieść o konsekwencjach ich dawnych uwikłań i roli, jaką odegrali w budowie postkomunizmu. To także próba odpowiedzi na fundamentalne pytania: kto nie pozwolił im się przyznać i dlaczego antykomunizm jest w Polsce sierotą?” – wyjaśnia autor.

Książka Agentura została zadedykowana Józefowi Szylerowi(1944-2021), bohaterowi Grudnia ’70. Nazwisko Szylera pojawiło się w dokumentach zgromadzonych w Archiwum IPN związanych z działalnością tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa „Bolek” z gdańskiej stoczni. Józef Szyler i Lech Wałęsa pracowali na jednym wydziale w stoczni. Według dokumentów TW „Bolek” aktywnie rozpracowywał Józefa Szylera.

Galeria Zdjęć/fot. gdansk.ipn.gov.pl