Ruszyły „Dysputy Kopernikańskie”

12 kwietnia 2022

fot. Krystian Lachor

Doradca prezydenta RP ds. bezpieczeństwa, prof. Andrzej Zybertowicz zainaugurował cykl „Dysput Kopernikańskich”. To rozmowy na ważne i aktualne tematy m.in. z ludźmi polityki, nauki i kultury, organizowane przez Instytut Copernicanum. Pierwsze spotkanie odbyło się w piątek 8 kwietnia w toruńskim Dworze Artusa.

W inauguracji wzięli udział m.in. wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który objął patronat honorowy nad wydarzeniem, oraz biskup toruński ks. bp. Wiesław Śmigiel. Obecni byli też współtwórcy Instytutu Copernicanum:  zastępca prezydenta miasta Torunia Adrian Mól oraz radny Sejmiku Województwa Kujawsko-pomorskiego dr Przemysław Przybylski.

Prof. Andrzej Zybertowicz wygłosił wykład pt. „Dlaczego zachód nie powstrzymał Putina przed agresją na Ukrainę?”.

Zachód – będąc zbiorem państw o wiele bogatszych od Rosji, o wiele bardziej rozwiniętych technologicznie, posiadających liczne służby wywiadowcze, metody działania oraz rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną – mimo wcześniejszej wiedzy o tym, że agresja jest przygotowana, nie potrafił uruchomić instrumentów, żeby zapobiec tej agresji – mówił prof. Andrzej Zybertowicz.

Socjolog zwracał też uwagę, że polskie władze w obliczu wojny na Ukrainie robią to, co najważniejsze.

Prezydent i premier mobilizują ośrodki wpływowe na zachodzie, żeby sankcje cały czas były zacieśniane, żeby dostarczano Ukraińcom broń -także taką, która pozwoli im na kontrofensywę – żeby NATO pochopnie nie zarzekało się, że nie będzie interweniowało – akcentował prezydencki doradca.

Po wykładzie odbyła się dyskusja z publicznością. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TVP 3 Bydgoszcz, Radio PiK oraz Nowości Dziennik Toruński.

 

Galeria Zdjęć/fot. Krystian Lachor